Dukaj, Lem, Brzezińska, Piskorski, Orbitowski, Twardoch
Dukaj, Lem, Brzezińska, Piskorski, Orbitowski, Twardoch
"Światy Równoległe
Fantastyczna Kolekcja"
"Światy Równoległe - Fantastyczna Kolekcja"
Seria, w której miłośnik fantastyki znajdzie dzieła najciekawszych współczesnych pisarzy, m.in. Jacka Dukaja, Stanisława Lema, Szczepana Twardocha i innych. „Światy Równoległe” to kolekcja prasowa Wydawnictwa Literackiego i Wydawnictwa Ringier Axel Springer. W kioskach kolejne tomy pojawiały się od 29 marca 2016 roku do 21 czerwca 2017 roku.
Kolekcja składa się z 33 tomów – są to zarówno powieści wydane w kilku tomach, jak i zbiory opowiadań. Szata graficzna jest starannie dopracowana i ujednolicona. Okładki są zintegrowane i pokryte lakierem typu soft. Dzięki temu ich tekstura jest miękka i mamy wrażenie, że każdy tom oprawiony jest w zamsz lub satynę i lekko gumowy. Jedyną wadą tego rozwiązania jest to, iż okładki szybko się wycierają i są mało odporne na zarysowania. Jednak bardzo ładnie seria prezentuje się w domowej biblioteczce.
Na stronie OliWolumin będą się pojawiały prezentacje kolejnych tomów serii, ich recenzje lub opinie.
Zapraszamy wszystkich miłośników fantastyki do odkrywania nowych światów.
Tom 1-3
Jacek Dukaj „Lód”
„Lód” Jacka Dukaja jest to powieść z gatunku historii alternatywnych. To historia, której akcja rozgrywa się w rzeczywistości, gdzie do pierwszej wojny światowej nigdy nie doszło, a Warszawa jest skuta wiecznym lodem. Bohater Benedykt Gierosławski, warszawski matematyk, wyrusza na Syberię, by szukać swojego ojca… Ciekawe postacie, nagłe zwroty akcji i historia rozgrywająca się w alternatywnym świecie, gdzie po ulicach miast chodzą anioły Mrozu…
Tom 4
Stanisław Lem „Solaris”
„Solaris” Stanisława Lema to powieść zaliczana do klasyki fantastyki naukowej. Psycholog Kris Kelvin przybywa z Ziemi na planetę Solaris z zadaniem zbadania pokrywającego ją oceanu. Jakie sekrety są w nim ukryte? Czy w stacji badawczej są tylko naukowcy? Jak zachowa się bohater, gdy spotka na tej dziwnej planecie swoją nieżyjącą żonę – Harey? Przeczytajcie!
Tom 5
Anna Brzezińska „Opowieści z Wilżyńskiej Doliny”
„Opowieści z Wilżyńskiej Doliny” Anny Brzezińskiej to fantasy dla dorosłych. To baśń z elementami groteski. Poznajcie Babunię Jagódkę, która żyje w Wilżyńskiej Dolinie. To kobieta wygadana i niebezpieczna. Potrafi za pomocą magii wpływać na bohaterów opowiadań. Przekonajcie się, że marzenia są groźne – zwłaszcza te, które się spełniają.
Tom 6
Jacek Dukaj „Extensa”
„Extensa” Jacek Dukaj. Jest to krótka powieść science fiction, której akcja rozgrywa się w Zielonym Kraju – dawnej Grenlandii. Część społeczności żyje według starych reguł, część skłoniła się ku nowemu porządkowi i rozwinęła do tego stopnia, że nie przypomina już ludzi. Tutaj dziwaczne metamorfozy to normalność. Obserwujemy drogę bohatera ku dorosłości.
Tom 7
Stanisław Lem „Dzienniki gwiazdowe”
„Dzienniki gwiazdowe” Stanisław Lem. To cykl humorystycznych i błyskotliwych opowiadań, których bohaterem jest Ijon Tichy. To kosmiczny podróżnik, który rzadko odwiedza swój ziemski dom. Ciągnie go w nieznane, ku innym światom. Opowiadania dostarczają rozrywki, ale także skłaniają do refleksji nad naturą człowieka.
Tom 8
Jacek Dukaj „Perfekcyjna niedoskonałość”
„Perfekcyjna niedoskonałość. Pierwsza tercja Progresu” Jacek Dukaj. Powieść science fiction, w której wskrzeszony Adam Zamoyski trafia do przyszłości, w której musi odkryć prawdę o własnym pochodzeniu. To świat polityki i walki pomiędzy zamieszkującymi go gatunkami. Walczą także całe gospodarki. Kim jest Zamoyski i jaką rolę ma do odegrania w tym wszystkim?
Tom 9
Stanisław Lem „Kongres futurologiczny”
„Kongres futurologiczny” Stanisława Lema to kolejne spotkanie z gwiezdnym podróżnikiem. Ijon Tichy tym razem trafia do republiki latynoamerykańskiej, w której ludzie są pod wpływem substancji halucynogennych. Dzięki temu ich życie przebiega w pozornej szczęśliwości. To historia przedstawiająca alternatywną, utopijną rzeczywistość.
Tom 10
Anna Brzezińska „Wiedźma z Wilżyńskiej Doliny”
„Wiedźma z Wilżyńskiej Doliny” Anny Brzezińskiej to druga część opowiadań o losach mieszkańców Wilżyńskiej Doliny. Babunia Jagódka ceni sobie spokój. Jednak nie jest on możliwy. W Dolinie zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Wielki świat wkracza w życie Babuni. To groteskowe i pełne humoru historie. Ta baśń z gatunku fantasy ukazuje Polskę w krzywym zwierciadle.
Tom 11 – 12
Jacek Dukaj „Inne Pieśni”
„Inne pieśni” Jacka Dukaja to mix gatunkowy. Czytelnik znajdzie tutaj elementy traktatu filozoficznego, fantasy, science fiction i powieści przygodowej. Autor przedstawia Czytelnikowi starogrecki świat pięciu żywiołów. Rządzi nim Forma. Pod jej wpływem znalazł się główny bohater – Hieronim Berbelek. Czy uda mu się odzyskać własną tożsamość? Czy jest możliwe poznanie czegoś, co jest inne i jednocześnie samemu pozostać sobą?
Tom 13 – 14
Stanisław Lem „Opowieści o pilocie Pirxie”
To jedna z najbardziej lubianych książek autora. Jednak ja, niestety, na lata zraziłam się do fantastyki, a szczególnie do dzieł Stanisława Lema. „Opowieści o pilocie Pirxie” były lekturą w szkole podstawowej. Dla mnie opisy techniczne statków kosmicznych i podróży kosmicznych były wtedy koszmarem. Z trudem przez to wszystko przebrnęłam. Mam zamiar przełamać się i sięgnąć jeszcze raz po te historie. Może teraz, po latach, zupełnie inaczej je odbiorę. Jak myślicie? Lubicie pilota Pirxa?
Tom 15
Krzysztof Piskorski „Cienioryt”
To powieść fantasy, w której czytelnik znajdzie się w portowym mieście Południa, Serivie, gdzie cienie są bramami do innej rzeczywistości. Bohater Arahon Caranza Martenez Y’Grenata Y’Barratora to doświadczony nauczyciel szermierki, który chce spokojnego i bezpiecznego życia dla siebie i swoich bliskich. Wszystko zmienia się, gdy trafia na cienioryt – wypalony na szkle obraz przedstawiający tajemniczą postać… To historia dla miłośników powieści Aleksandra Dumasa.
Tom 16
Jacek Dukaj „Córka łupieżcy”
Opowiadanie science fiction, w którym autor przenosi nas do przedwiecznego miasta tajemnic. Zuzanna Klajn odkrywa sekrety swojego zmarłego ojca – archeologa. Poznaje tajemnice wszystkich obecnych i wcześniejszych cywilizacji. Język i narracja Dukaja są specyficzne. Jedni go lubią, inni wręcz przeciwnie. A Wy, do której grupy należycie?
Tom 17
Stanisław Lem „Bajki robotów”
Zbiór baśniowych opowiadań z elementami groteski, których akcja rozgrywa się w kosmosie. Ich narratorami i bohaterami są roboty. Język opowiadań łączy w sobie terminy technologiczne i pojęcia baśniowe. Bohaterowie obdarzeni są cechami ludzkimi, zarówno tymi dobrymi, jak i złymi. A czy Wy czytaliście już te pełne humoru, ale także zawierające morał opowiadania?
Tom 18
Jacek Dukaj „Xavras Wyżryn i inne fikcje narodowe”
Zbiór opowiadań, w których autor przedstawia alternatywną historię Polski. Wszystkie łączy temat patriotyzmu i narodowości. Czym się różni terroryzm od walki partyzanckiej? Ciekawe ujęcie historii, wspaniałe dialogi. Przeczytajcie!
Tom 19 – 20
Łukasz Orbitowski „Widma”
Dwutomowa opowieść opisująca nowe rozdanie historii Polski, w której główną rolę odgrywa Krzysztof Kamil Baczyński. W tej historii nie dochodzi do wybuchu powstania warszawskiego, gdyż dziwnym trafem broń nie wypala. Kolumbowie żyją po wojnie. Co zawiera tajemnicze pudełko i jaki wpływ może mieć na dalsze losy kraju? Polecam!
Olimpia