#98 Recenzja "Uczeń nekromanty. Plaga"
"Uczeń nekromanty. Plaga" Ella Raj
Recenzja
Wstęp
Powieść dark fantasy „Plaga” autorstwa Elli Raj otwiera pięciotomowy cykl: „Uczeń nekromanty”. Sama okładka stworzona przez Autorkę działa na wyobraźnię. Można być pewnym, że ta lektura będzie bardzo niepokojąca. To dosłownie „kawał” dobrego, wciągającego fantasy. Czytelnik pozna różne rodzaje magii, znajdzie się we wspaniale wykreowanym i obrazowo przedstawionym świece. Odkryje pewne układy polityczne, stopniowo będzie zagłębiał się w sekrety skrywane przez bohaterów. To historia wielowątkowa, pełna wyrazistych postaci. Każdy, nawet najmniejszy epizod, każda scena, mają tutaj znaczenie w rozwoju fabuły. Jeśli lubicie niepokojące, czasami brutalne historie, chcecie poznać nowe światy, spotkać się z Bogami, wziąć udział w walkach o władzę i wpływy i zmierzyć się z tytułową Plagą, to ta historia jest dla Was!
Jolina
Na planecie Jolina, która ma dwa słońca i trzy księżyce leży Kontynent Trzech Królestw: Syllonu, Hezrynu i Velenzji. Od wieków między tymi królestwami trwają konflikty. Syllon zagarnął górzyste tereny Hezrynu wraz z ich kopalniami. Teraz Hezryńczycy pragną zemsty. Zawiązują sojusz z Velenzją. Czy dojdzie do walk między nimi? Świat stworzony przez Autorkę dosłownie pochłania Czytelnika. Jest bardzo obrazowo i plastycznie przedstawiony. To miejsce, gdzie królują różne rodzaje magii:
„Magia uważana jest za mistyczną siłę, która dana jest tylko wybrańcom. Ja jednak uważam ją za mechaniczną właściwość naszego świata.”
Akcja powieści rozgrywa się głównie w stolicy Syllonu. Kiedyś rządzili tutaj nekromanci, których patronem był Mort’yr – Pan Ciemności i Chaosu. Jednak król Naramir II zwany Okrutnym wprowadził państwowy kult Pana Światłości. Od tej pory nekromanci byli prześladowani:
„Razem ze zniszczeniem świątyń i skazaniem na śmierć większości oficjalnych kapłanów, wszyscy ci, którzy wzywali imię Mort’yra w swoich inwokacjach – stali się wrogami państwa.”
W czasie Rewolucji Światłości powstało Inkwizytorium, które torturowało i skazywało nekromantów na śmierć na stosie. Część tych wyklętych magów uciekła do podziemi, niektórzy zapomnieli o swoich predyspozycjach i zaczęli władać innymi rodzajami magii. Jednak zawiść i pragnienie zemsty pozostały, głęboko ukryte i czekające na odwet. W tych mrocznych czasach przychodzi na świat wyjątkowy chłopiec – Norgal. Nikt nie zdaje sobie sprawy z mocy, jakie w nim drzemią. Czy właśnie to dziecko zmieni obraz świata i Syllonu?
Norgal
Poznajemy Norgala, gdy jako mały chłopiec z upodobaniem podgląda sekcje zwłok przeprowadzane przez Mistrza Rothgara. Od najmłodszych lat ciemna magia i zwłoki go fascynują. Norgal wychowuje się we dworze należącym do nekromanty Rothgara i jego siostry bliźniaczki – Rothanny, która jest alchemikiem. Od najmłodszych lat chłopiec żyje pośród tajemnic i sekretów. Nie wie, kim są jego rodzice i skąd pochodzi. Swoich opiekunów traktuje z dystansem. Jest wychowywany bez rodzicielskiego ciepła, w otoczeniu służby, wampirów służących nekromancie i ożywionych zwłok. Z czasem odkrywa swoją fascynację zakazaną nekromancją. Rothgar jest jej mistrzem, który dzięki pewnym układom na dworze królewskim, może nadal ją uprawiać. Jest też często wzywany przez bogatych mieszkańców Syllonu, by ożywiać ich bliskich. Wiąże się to jednak z pewnymi konsekwencjami. Norgal to chłopak krnąbrny, niepokorny. Często kłóci się ze swoim Mistrzem, za co spotykają go fizyczne kary. Rozgoryczony, że nikt nie chce zdradzić mu sekretów związanych z jego osobą, postanawia sam je odkryć:
„Każda tajemnica powinna zostać kiedyś wyjaśniona, bo taka była przecież natura tajemnic!”
Dorastający Norgal odkrywa swoje moce, które bez pardonu testuje na innych ludziach. Przemierza plugawe i mroczne uliczki Syllonu, bierze udział w eksperymentach, ożywia zmarłych, czyniąc z nich swoje sługi. Jednak jest samotny, nie potrafi nawiązać z nikim bliskich relacji. Jego aparycja i wrażenie niebezpieczeństwa, które mu towarzyszy, skutecznie odstraszają mieszkańców miasta. Syllon to prawdziwy tygiel rasowy: żyją tu orkowie, elfy, krasnoludy, ożywieńce, niziołki.
„Czuł się obcy i odmienny, czuł brak przynależności do kogokolwiek i czegokolwiek…”
Jednak gdy Norgal odkrywa swoją kolejną umiejętność, coś się w nim zmienia. Nagle zaczyna dostrzegać potrzeby innych, a nawet pomaga pewnym kobietom, które pojawiają się na jego drodze. Czy jego działania są w pełni świadome? Czy aż tak się zmienił, a może coś ma na niego wpływ? Do czego doprowadzą pewne podjęte przez niego, pod wpływem emocji i nagłego impulsu, decyzje?
Plaga
Norgal wraz z Mistrzem Rothgarem próbują ożywić zwłoki pewnej kobiety, którą chłopak znalazł na pogrzebowej barce. Młody nekromanta jest bardzo zdeterminowany i pragnie, by rytuał się powiódł. Wkrótce w mieście wybucha tytułowa Plaga, o której głoszą proroctwa:
„Ciemności spadną na świat. Plaga przetoczy się po nas, a nowi bogowie zajmą miejsce starych.”
Czym jest Plaga i kto przyczynił się do jej wybuchu? O tym koniecznie musicie przeczytać. Jedno jest pewne – od tego momentu akcja zaczyna galopować. Bohaterowie, których Czytelnik już poznał, nagle ściągają maski i okazuje się, że to zupełnie inne osoby. Poznajemy dużo skrywanych sekretów. Opisy są brutalne, a szaleństwo ogarniające mieszkańców Syllonu zostało tu rewelacyjnie przedstawione. Wraz z Norgalem obserwujemy zmiany zachodzące w ludziach i otoczeniu. Nekromanta wikła się w pewne sprawy, próbuje się odnaleźć w tym szaleństwie. Odkrywa też sekrety skrywane przez tych, którzy byli mu najbliżsi. Tutaj nie ma miejsca na litość i współczucie. Na jaw wychodzą mroczne żądze i pragnienia. Czy niektórym uda się je zrealizować? Czy Norgal w końcu pozna prawdę o sobie i swoim przeznaczeniu? Jestem niezmiernie ciekawa jak zmieni się obraz Syllonu, gdy Plaga się skończy, a może będzie trwała już zawsze? Mam nadzieję, że Czytelnicy nie będą musieli długo czekać na kolejne części tego intrygującego cyklu!
Rozdziały bonusowe
Dla tych, którzy przeczytali „Plagę” Autorka przygotowała dodatkowe rozdziały, prequele, których akcja rozgrywa się przed wybuchem Rewolucji Światłości. Są to rozdziały, które należy przeczytać po zapoznaniu się z pierwszym tomem „Ucznia nekromanty.” Doskonale uzupełniają fabułę oraz wyjaśniają pewne wątki. „Potwór” to historia znudzonej arystokratki, która żyje na prowincji. Pewnego dnia na ziemiach jej męża odkryty zostaje tajemniczy grobowiec. Kobieta poznaje jego sekret, który sprawi, że obraz Syllonu i innych królestw znacząco się zmieni.
„Król” to drugi rozdział, w którym Czytelnik pozna młodość króla Naramira II, później zwanego przez poddanych Okrutnym. Częściowo ten wątek został wyjaśniony w fabule „Plagi,” ale tutaj poznamy jeszcze więcej sekretów. Co doprowadziło króla do takiego stanu? Dlaczego Pan Światła wyparł Pana Ciemności? To bardzo ciekawe rozdziały, które doskonale dopełniają pewne wątki poruszone w „Pladze.” Autorka obecnie pracuje nad kolejnym rozdziałem bonusowym, w którym przybliży Czytelnikowi postać wampira Maveca. Jestem bardzo ciekawa tej historii. Rozdziały są dostępne na stronie Ucznia nekromanty.
Podsumowanie
Dla mnie powieść „Plaga” to nietuzinkowa, wspaniale stworzona historia. „Kawał” (dosłownie) dobrego dark fantasy. Jedno jest pewne – to nie jest historia dla każdego. Niektórym może przeszkadzać wielowątkowość oraz pojawiająca się retrospekcja. Są Czytelnicy, którzy lubią łatwe i lekkie historie. Tutaj trzeba czytać uważnie, każda sytuacja, każda postać, mają ze sobą związek. Należy zwracać uwagę nawet na epizodyczne momenty, bo mają one wpływ na dalszy rozwój i przebieg fabuły. Ja należę do tych Czytelników, którzy uwielbiają skomplikowane, wielowątkowe fabuły z dużą ilością bohaterów.
Sama Jolina to w końcu coś nowego – inna planeta, inny świat, nie nawiązuje za bardzo (moim zdaniem) do tolkienowskiego Śródziemia. Ten tygiel ras w Syllonie, mrok spowijający jego stolicę. Czułam niepokojący klimat tego miejsca. Na początku cudownie i stopniowo Autorka wprowadzała Czytelnika w fabułę. Lubię wątki polityczne w powieściach. Bardzo podobały mnie się pewne urywki z kronik oraz wiersze umieszczone na początku rozdziałów – to jeszcze bardziej pozwoliło mi wczuć się w klimat powieści Miałam wrażenie, że uczestniczę wraz z bohaterami w wydarzeniach, które rozgrywały się na jej kartach. Postacie są wspaniale wykreowane. Polubiłam Norgala i Rothgara – dlatego że zawsze przyciągają mnie bohaterowie z pewnym rodzajem skazy. Zainteresowała mnie postać niziołka Svena oraz czarownicy Rudniczki. Wampir Mavec intrygował. Postaci kobiece też zostały dobrze stworzone. Do tego klimat ciągłego zagrożenia, piętrzące się sekrety, świat magii i wielorasowości… Okrucieństwo z przebłyskami litości, Postaci, które noszą wiele masek, by na końcu zaskoczyć Czytelnika….
Autorka ukazała zasady panujące w różnych miejscach leżących na terenie stolicy Syllonu. Poznałam sposoby wybierania adeptów magii w Akademii, zapoznałam się z hierarchią panującą w zakonach. Doskonale zostało to stworzone. Gdy wybuchła Plaga zaczęła się „jazda bez trzymanki.” Soczyste, chwilami krwawe i szokujące opisy dodawały tylko pewnej „drapieżności”. Dodatkowe rozdziały uzupełniły tę historię. Dla mnie była to bardzo soczysta, wspaniała lektura, którą polecam wszystkim miłośnikom bezkompromisowego, mrocznego i wielowątkowego fantasy. Jak dobrze, że to dopiero pierwszy tom tego intrygującego cyklu. Niecierpliwie czekam na kolejne!
Kilka słów o powieści
Kilka słów o Autorze
„E.Raj to urodzona w Krakowie początkująca pisarka, która debiutowała powieścią z gatunku dark fantasy, pod tytułem „Uczeń nekromanty” – stanowiącą tom pierwszy pięciotomowej serii.
Z wykształcenia grafik i kulturoznawca, jest żoną i mamą dwójki dzieci. Pracuje z domu. Jej pasją jest astronomia, malowanie, czytanie, wspinaczka górska i sztuki walki. Z racji zawodu ilustracje do książek oraz filmy promocyjne wykonuje samodzielnie.
Przygodę z pisaniem zaczęła wcześnie, bo mając dziewięć lat. Od tamtego czasu nieustannie coś pisała, głównie opowiadania a nawet dwie pełnowymiarowe powieści po blisko 700 stron, które jednak trzyma w szufladzie
Aktualnie kończy kolejną książkę pod roboczym tytułem „Pożerca”, z gatunku fantasy z elementem sf.
Natomiast drugi tom Ucznia nekromanty ukaże się najprawdopodobniej dopiero w 2021 z powodu opóźnień związanych z epidemią
Na jej stronie www.uczennekromanty.pl/potwor można pobrać dwa darmowe rozdziały stanowiące prequel Ucznia a kolejny już w przygotowaniu „
Ella Raj
Olimpia
Udostępnij