#110 Recenzja "Fabryka mistrzów"
"Fabryka mistrzów" Szymon Kurowski
Recenzja
Październik 2020
Wstęp
Poradnik „Fabryka mistrzów. Mentalne i motoryczne przygotowanie sportowców” autorstwa Szymona Kurowskiego to doskonała lektura dla wszystkich, którzy interesują się sportem. Zarówno dla młodszych czytelników, którzy dopiero marzą o odnoszeniu sukcesów w danej dziedzinie, dla tych, którzy mają w planie podjęcie treningów, ale także dla rodziców przyszłych mistrzów. Książka podzielona jest na dwie części. Znajdziemy tutaj cenne wskazówki na temat pewnych uwarunkowań genetycznych, predyspozycji oraz cech charakteru, które mają wpływ na to, jakimi zawodnikami będziemy i jak będzie przebiegała nasza kariera sportowa. W drugiej części Autor przedstawia, jak trenować, by osiągać postawione cele i podnosić swoje umiejętności, które w przyszłości przełożą się na sukcesy.
Szymon Kurowski napisał książkę, której celem jest pokazanie czytelnikowi jak kształtować siebie i wpływać na rozwój własnej kariery sportowej. To doskonały poradnik napisany przystępnym i zrozumiałym językiem. Autor połączył tutaj wiedzę teoretyczną z własnym doświadczeniem. To wielokrotny mistrz i medalista Mistrzostw Śląska w pływaniu oraz Mistrz Polski i Śląska w ratownictwie wodnym, który dzieli się własnym doświadczeniem, by pomóc sportowcom osiągać wymarzone sukcesy.
Mentalność mistrza
Ta część zawiera dużo informacji z zakresu psychologii i uwarunkowań genetycznych. Na początek należy poznać siebie i swoje predyspozycje. Czytelnik znajdzie tutaj rodzaje temperamentów i cechy charakteru, które można kształtować poprzez własne działania, ale także dzięki środowisku, w którym się wychowujemy. Nie tylko nasze walory fizyczne i determinacja mają wpływ na to, jakim rodzajem sportowca się staniemy. Bardzo ważna jest także nasza mentalność:
„Chcę pokazać, że mentalność sportowca powinna być brana pod uwagę na równi z jego uwarunkowaniami fizycznymi i umiejętnościami.”
Czym więc jest mentalność sportowca i jak ją w sobie rozwinąć? Psychika jest w życiu każdego z nas bardzo ważna. Sportowcy często odczuwają dużą presję, wiedzą, że niektórzy wiążą z nimi pewne oczekiwania. Autor wskazuje, jak radzić sobie ze stresem. Każdy z nas ma inne sposoby na walkę z nim. Jednych stres paraliżuje, inni dzięki niemu potrafią jeszcze skuteczniej działać. Szymon Kurowski doskonale przedstawił również to, by nie bać się porażki i nigdy nie poddawać. Jeśli podejdziemy do sportu z założeniem, że musimy być najlepsi, możemy szybko się wypalić. Nawet zawodowcy doświadczają porażek. Należy znaleźć przyczynę każdego niepowodzenia, nie obwiniać o porażkę innych i dzięki zaangażowaniu i intensywnej pracy poprawić swoje wyniki na następnych zawodach. Porażka jest i będzie obecna w życiu każdego sportowca. Należy się na nią psychicznie przygotować. Każdy, kto trenuje musi sobie uświadomić, że nie wystarczy przyjść na trening. Należy być systematycznym, wykonywać sumiennie wszystkie polecenia trenera, a nawet robić nieco więcej. Tylko to sprawi, że będziemy rozwijać nasze umiejętności i łatwiej osiągniemy wymarzony cel.
„Właśnie na tym polega sport, by być systematycznym i nauczyć się znosić psychicznie duże obciążenia, z którymi spotyka się każdy zawodowiec”.
Autor ukazuje czytelnikowi, że bycie mistrzem, to nie tylko puchary, medale i stanie na podium. Mentalność mistrza to pewien stan umysłu, który dzięki zaangażowaniu i ciężkiej pracy będzie można w sobie wyrobić:
„Bycie mistrzem to przede wszystkim dawanie przykładu innym zawodnikom, bycie autorytetem dla kogoś i reprezentowanie swoją postawą ideału sportowca”.
Czytając tę książkę poznacie cechy mistrza oraz zyskacie cenne wskazówki, jak dążyć do ich odkrycia w sobie. Pamiętać należy, że osiągnięcie sukcesu w dużej mierze zależy od nas samych. Dzięki systematyczności, wytrwałości i własnej motywacji jesteśmy w stanie pokonać stres, nauczyć się znosić porażki i poprawiać własne umiejętności. Szymon Kurowski doskonale ukazał, jak dążyć to tego, by stać się spełnionym sportowcem oraz wzorem dla innych.
Motoryka
W tej części Szymon Kurowski opisuje, jak przygotowywać się do treningów i poprawiać swoje umiejętności, by osiągać wyznaczone cele. Co robić, by uniknąć kontuzji? Jaka jest różnica między przetrenowaniem a przeforsowaniem? Bardzo ważne jest wybranie dobrego klubu oraz dobrego trenera. By trening przynosił oczekiwane rezultaty należy go sumiennie wykonywać. Najważniejsza jest systematyczność – nie można chodzić na treningi „w kratkę”, gdyż wtedy nie przyniesie to pożądanego efektu. Jeśli decydujemy się na trenowanie jakiejkolwiek dyscypliny sportowej powinniśmy być przygotowani na wiele wyrzeczeń i ogrom pracy. Każdy sportowiec po forsownym treningu powinien zadbać o swój organizm. Odpowiednia dieta i dostateczna ilość snu zregenerują ciało i przygotują je na kolejne wyzwania i wysiłek fizyczny.
Autor na koniec zwraca się również do rodziców. Często jest tak, że dziecko chodzi na trening i ćwiczy coś, co wcale nie sprawia mu przyjemności, a wyboru dokonali rodzice. Nie jest to dobre rozwiązanie:
„Pozwólmy mu decydować, pokazujmy różne ścieżki rozwoju, nakierowujmy, ale dając wybór, tak by dziecko było szczęśliwe i w przyszłości nie narzekało, że zostało zmuszone do trenowania i z tego powodu nie rozwinęło swoich prawdziwych pasji”.
Autor słusznie zaznacza, że to dziecko ma być przyszłym sportowcem i to ono powinno wybrać to, co je naprawdę interesuje. Zamiast narzucać trenowanie danej dyscypliny sportowej, świadomy rodzic powinien liczyć się z potrzebami swojego dziecka. Rozbudzić w nim pasję do danej czynności. Gdy robimy coś, co lubimy, staje się to naszą pasją, stanowi wyzwanie, i pomimo przeciwności, daje przyjemność. Jeśli jednak robimy coś na siłę, nie „czujemy” tego, to chyba nigdy nie osiągniemy sukcesu. Tylko pasja, zaangażowanie i intensywna praca nad sobą mogą sprawić, że odniesiemy sukces. Jeśli coś trenujecie, macie wrażenie, że Wam nie idzie, nie osiągacie dobrych wyników, jesteście sfrustrowani porażkami, to koniecznie sięgnijcie po „Fabrykę mistrzów” Szymona Kurowskiego. Znajdziecie tutaj bardzo dużo cennych informacji i wskazówek, jak radzić sobie z przeciwnościami i na co szczególnie zwracać uwagę, trenując.
Podsumowanie
„Fabryka mistrzów” Szymona Kurowskiego to doskonały poradnik dla wszystkich, którzy interesują się sportem. Sam Autor jest sportowcem i połączył w swojej książce teorię z wieloletnim doświadczeniem. Czytelnik znajdzie dużo informacji z zakresu psychologii, będzie mógł odkryć własne predyspozycje. Pozna cechy, które powinien wyrobić w sobie sportowiec. Trenowanie jakiejkolwiek dziedziny sportu to bardzo ciężka praca. Wymaga poświęcenia i zaangażowania. Autor daje czytelnikowi cenne wskazówki. Jak walczyć ze stresem, w jaki sposób godzić się z porażkami, które pojawiają się na drodze każdego sportowca? Zawarte jest tutaj przesłanie dla rodziców, którzy marzą, by ich dziecko stało się uznanym sportowcem. Książka jest napisana przystępnym językiem i przyjemnie się ją czyta. Każdy, kto trenuje i napotyka na swojej drodze problemy, nie umie sobie radzić ze stresem, i już niejednokrotnie myślał, żeby porzucić treningi, powinien sięgnąć po tę książkę. To doskonała lektura, która pomoże każdemu zawodnikowi wyrobić w sobie pewne cechy, które pomogą osiągnąć wyznaczone cele.
Ja sama ze sportem jestem na bakier. Dawno temu trenowałam gimnastykę, ale nie wyrobiłam w sobie pasji do tej dziedziny sportu. Owszem lubiłam chodzić na treningi, dawały mi one przyjemność. Jednak jako małe dziecko robiłam to raczej dlatego, że lubiłam trenera. Każdy z nas ma w pewnym wieku jakieś autorytety. Niestety nasz trener odszedł z klubu, a nowa trenerka była Rosjanką. Nie rozumieliśmy jej poleceń i nie mogliśmy ich wykonywać. Na zajęciach wychowania fizycznego najlepiej mi wychodziło bieganie na dłuższy dystans, skoki przez skrzynię oraz ćwiczenia gimnastyczne. Za to rzut piłką lekarską był koszmarem! Bo jak tutaj daleko rzucić piłką, którą z trudem podnosiłam? Dzięki książce Szymona Kurowskiego, dowiedziałam się, że pewne moje niepowodzenia nie wynikały z braku zaangażowania czy umiejętności. Polecam tę lekturę sportowcom. Również rodzice powinni po nią sięgnąć, by dowiedzieć się w jaki sposób ukierunkować swoje dziecko i co dla niego jest najlepsze.
Kilka słów o Książce
Kilka słów o Autorze
Szymon Kurowski
Urodził się w 1998 roku w Katowicach, gdzie zaczęła się jego przygoda ze sportem. W wieku sześciu lat został posłany na basen i tak zakochał się w pływaniu, że podporządkował swoje życie tej dyscyplinie. W trakcie trenowania zaobserwował braki szkoleniowe w przygotowaniach młodych sportowców i tak zrodził się pomysł na napisanie rozwojowych książek. Najpierw w 2018 roku miała premierę książka „Mały poradnik jak być wielkim sportowcem”, następnie w 2020 roku „Fabryka mistrzów”. Obu książkom przyświeca cel – rozwój mentalny i motoryczny sportowców, świadome trenowanie zawodników i zawodniczek wszelakich sportów.
Szymon Kurowski
Olimpia
Udostępnij